Kofeina a lecznictwo

Znaczna większość z nas piła, lub wie jak smakuje kawa, a tym samym ten produkt jest kojarzony z jej główną substancją jaką jest kofeina. Jest to substancja  pochodzenia roślinnego odkryta stosunkowo niedawno, a o jej leczniczych walorach, chociaż wiemy już dosyć dużo, ciągle prowadzone są badania i dowiadujemy się coraz to nowych ciekawostek. Wiadomo, że kofeina ma właściwości stymulujące, tak więc oddziałuje na nasz układ psycho-nerwowy, układ naczyniowy, a w szczególnym stopniu na serce, z tego też powodu ma szerokie zastosowanie w leczeniu chorób serca. Ma również pozytywne działanie na nasz metabolizm, toteż jest bardzo często i z ogromnym powodzeniem stosowana w suplementach diety mających na celu odchudzanie i poprawę krążenia krwi.

Kofeina w lecznictwie to składnik środków przeciwbólowych znakomicie wspomagającym ich działanie takich jak paracetamol. Jej walory lecznicze odnoszą się także do naszego układu oddechowego, gdzie jest stosowana w leczeniu chociażby astmy, czy chorób bezdechu w szczególnej mierze u niemowląt, lecz nie tylko. Kofeina jest znakomitym środkiem i stosowanym z  sukcesem we wszelakiego rodzaju zatruciach ustrojowych organizmu, leczy również zatrucia alkoholowe i toksyczne, co sprawia, że ma szerokie zastosowanie w lecznictwie.

Nie sposób zapomnieć o kosmetycznym jej zastosowaniu, bo to także rodzaj medycyny, a kosmetyka to szczególnie szeroko rozwinięte pojęcie dla kofeiny. Jest składnikiem wielu preparatów stosowanych szczególnie na skórę, gdzie ma poprawić jej dotlenienie, krążenie na powierzchniowe krwi, czy być pomocna w zwalczaniu i regulowaniu podskórnej tkanki tłuszczowej. Nie trudno zauważyć, że kofeina to nie tylko filiżanka porannej kawy albo herbaty, ale ma również pokaźne zastosowanie w lecznictwie, i w tylu przypadkach mamy z nią do czynienia.

 

Zobacz także

Specjalista kardiolog

Zdrowie to niezwykle ważny aspekt naszego życia. W sumie to można się pokusić o stwierdzenie, że bez zdrowia nie...

Czytaj dalej

Czy integracja sensoryczna twojego dziecka nie odbiega od normy?

​Być może twoje dziecko nie lubi chodzić w ubraniu, a niektóre materiały powodują u niego dyskomfort. Może...

Czytaj dalej