Kofeina a metabolizm człowieka

Kawę pijemy by pobudzić nasz organizm do życia, zwłaszcza z samego rana. Kawa to jak większość z nas uważa przede wszystkim kofeina, a jak kofeina to i podniesione ciśnienie, lepsza koncentracja, odczucie mniejszego zmęczenia i znacznie lepsze samopoczucie. To oczywiście wszystko prawda, lecz i inne zalety kofeiny mało kto będzie kojarzył z przemianą materii, czyli metabolizmem człowieka. Kofeina wpływa korzystnie na produkowanie przez organizm soków żołądkowych co wspomaga trawienie pokarmów, rozkłada znakomicie alkohol, co ma swoje zastosowanie w przypadkach ostrych zatruć alkoholowych. Wpływa bardzo korzystnie na prace nerek, co objawia się w produkowaniu substancji wspomagającej łatwiejsze wydalanie moczu.

Pożytecznym i wskazanym działaniem kofeiny w naszym organizmie jest znakomite neutralizowanie toksyn, co zapobiega wielu groźnym chorobom zakaźnym, ale i chroni nas przed wieloma truciznami zawartymi w przypadkowo lub nieświadomie zjedzonych pokarmach.

Wszystkie te pozytywne aspekty działania kofeiny w naszym organizmie, wspomaganie naszego metabolizmu nie musi się ograniczać do samego picia wspomnianej wyżej kawy, gdyż kofeina występuje niekiedy w postaci proszku i jest dodawana do wielu innych codziennie jedzonych lub pitych produktów.

Jedząc czekoladę czy pijąc kakao wchłaniamy w ten sposób kofeinę. Codzienna wielokrotnie pita w ciągu dnia herbata to też odmiana kofeiny w postaci teiny. Napoje energetyczne, napoje gazowane orzeźwiające, takie jak coca - cola lub mountain dew to także znaczna dawka opisywanej kofeiny. Substancja ta jak widać otacza nas dookoła w codziennej diecie i choć czasami nie mamy świadomości wchłaniamy ją bezwiednie w różnorodnej postaci. Nie przesadzając z jej ilościami, może tylko doskonale wspomóc nasz metabolizm.

 

Zobacz także

Specjalista kardiolog

Zdrowie to niezwykle ważny aspekt naszego życia. W sumie to można się pokusić o stwierdzenie, że bez zdrowia nie...

Czytaj dalej

Czy integracja sensoryczna twojego dziecka nie odbiega od normy?

​Być może twoje dziecko nie lubi chodzić w ubraniu, a niektóre materiały powodują u niego dyskomfort. Może...

Czytaj dalej