Jakie metody antykoncepcji stosować?

Metody antykoncepcji, które mogą stosować kobiety z jednej strony są coraz bardziej skuteczne a z drugiej strony w coraz mniejszym stopniu negatywnie wpływają na zdrowie. Nie każda kobieta może jednak stosować każdą metodę antykoncepcji.

Wynika to przede wszystkim z możliwości występowania różnego rodzaju negatywnych skutków, które zależne są przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. Z tego powodu najlepszą metodą najlepiej jest wybierać po konsultacji z lekarzem.

Wybór metod antykoncepcji jest coraz większy począwszy od tabletek antykoncepcyjnych, poprzez plastry, wkładki wewnątrzmaciczne a skończywszy na implantach antykoncepcyjnych.

Przy wybieraniu metody antykoncepcji istotne jest branie pod uwagę zdrowotnych zalet oraz wad oraz indywidualnych predyspozycji. Tabletki wymagają między innymi regularnego ich stosowania, co oczywiście przekłada się na konieczność stałego kontrolowania ich zażywania. Dla wielu kobiet może to być uciążliwe i w takim przypadku lepsze mogą być metody, które nie wymagają stałego pilnowania ich stosowania.

Do takich metod można zaliczyć właśnie wkładki wewnątrzmaciczne czy implanty. W ich przypadku konieczny jest do wykonania zabieg. W zakresie skuteczności implanty antykoncepcyjne uznawane są za jedną z najbardziej skutecznych metod, gdyż działają one z wykorzystaniem wydzielanych do krwi hormonów. Jednocześnie zabieg nie jest bardzo uciążliwy i nie różni się w swoim przebiegu od przeciętnego zabiegu medycyny estetycznej.

Wszczepienie implantu realizowane jest przy znieczuleniu miejscowym. Implanty mają różny czas działania w zależności od rodzaju zastosowanego implantu. Czas działania waha się między kilkoma miesiąca a 5 latami. Metoda implantów jest odwracalna.

 

Zobacz także

Specjalista kardiolog

Zdrowie to niezwykle ważny aspekt naszego życia. W sumie to można się pokusić o stwierdzenie, że bez zdrowia nie...

Czytaj dalej

Czy integracja sensoryczna twojego dziecka nie odbiega od normy?

​Być może twoje dziecko nie lubi chodzić w ubraniu, a niektóre materiały powodują u niego dyskomfort. Może...

Czytaj dalej