Fakty i mity dotyczące kofeiny

Substancje organiczną zwaną kofeiną poznano stosunkowo niedawno, choć o jej właściwościach i sposobie oddziaływania na ludzki organizm wiedziano od bardzo dawna. Kofeina (występująca czasami pod postacią proszku) to bardzo ciekawa substancja, jaką badamy nieustannie i wciąż dowiadujemy się co rusz to nowych ciekawych informacji. Pobudzające działanie kofeiny w tak popularnej postaci, jaką jest pita codziennie rano czarna kawa jest doskonale znane prawie wszystkim. Mniej popularnym ale i niemniej ważnym aspektem pozytywnego działania kofeiny na nasz organizm jest jej zdolność pobudzenia naszego układu metabolicznego.

Kolejnym faktem dotyczącym kofeiny, jest jej działanie odtruwające wynikające ze znakomitego rozkładania wchłoniętych najczęściej przypadkowo przez nasz organizm toksyn, ale i właściwości odtruwające w przypadku silnych zatruć alkoholowym, gdyż kofeina znakomicie rozkłada alkohol. Kolejnym niecodziennym i ciekawym faktem jakim może pochwalić się kofeina, jest jej zawartość w licznych środkach przeciwbólowych. Ta niecodzienna właściwość jest, o tyle ciekawa, że to jeden z głównych składników tychże środków, a nie tylko jego marginalny składnik.

Niestety wszystkie te pozytywne fakty dotyczące kofeiny przesłania stwierdzenie że jest to substancja całkowicie nie uzależniająca i bezpieczna. Jest to niestety mityczne stwierdzenie, bo jak wszystko spożywane w nadmiarze także kofeina jest bardzo groźną i bardzo szkodliwą substancją. Niestety od kofeiny można się uzależnić i jest uważana przez wielu naukowców za taki sam dopuszczony do publicznej dystrybucji narkotyk jak papierosy. Choć jest to niewspółmiernie łagodniejsze uzależnienie, niemniej jednak niesie zagrożenie w postaci choćby roztrzęsienia, gdy nie wypijemy rano kawy.

 

Zobacz także

Specjalista kardiolog

Zdrowie to niezwykle ważny aspekt naszego życia. W sumie to można się pokusić o stwierdzenie, że bez zdrowia nie...

Czytaj dalej

Czy integracja sensoryczna twojego dziecka nie odbiega od normy?

​Być może twoje dziecko nie lubi chodzić w ubraniu, a niektóre materiały powodują u niego dyskomfort. Może...

Czytaj dalej