Szaro na ulicach

Polskie ulice, szczególnie jesienią są szare, bure i nijakie. I to nie tylko dlatego, że niebo staje się pochmurne, padają deszcze, a z drzew spadają liście. Ludzie w jesiennym nastroju o tej porze roku również wybierają stroje w odcieniach jesieni – szaro-bure, a w najlepszym wypadku pastelowe. 

Tymczasem, to w jakie kolory się ubieramy, ma duże znaczenie i dla nas i dla naszego otoczenia. Barwy mogą na nas oddziaływać i być  wskazówką naszych nastrojów i potrzeb. Kolory i ich odpowiednie zestawienia mogą poprawiać nam nastrój i stworzyć ciepłe miejsce do pracy czy wypoczynku. Przydają się także wtedy, gdy chcemy na kimś wywrzeć korzystne wrażenie. Warto pamiętać o tym, że inaczej ludzie nas odbierają gdy mama na sobie jasne czy kolorowe ubrania, a zupełnie inaczej postrzegają nas, gdy prezentujemy się w tonacji szaro-burej. Zdaniem naukowców,  ludzie z depresją widzą świat w szarym kolorze.

Szczególnie widać to na obrazach artystów. Prace smutnych, będących w kiepskim stanie ducha malarzy zwykle są żywych kolorów, gry światła i kontrastów. Człowiek w swoim życiu przeżywa różne wzloty i upadki. Jesienny nastrój źle na mas wpływa. Brakuje nam słońca, światła oraz żywej kolorystyki kwiatów i trawy. Brakuje nam energii, motywacji do działania i znacznie szybciej się męczymy. Mogą także pojawić się objawy depresji sezonowej. Warto wtedy leczyć się kolorami, które najprościej jest zastosować w naszym stroju. Ciepłe zielenie, oranże czy błękity i złote brązy mogą poprawić nastrój.

Ponadto, do kolorowo ubranych ludzi lgną inni, którzy również potrzebują takiej kolorowej terapii.

 

 

Zobacz także

Specjalista kardiolog

Zdrowie to niezwykle ważny aspekt naszego życia. W sumie to można się pokusić o stwierdzenie, że bez zdrowia nie...

Czytaj dalej

Czy integracja sensoryczna twojego dziecka nie odbiega od normy?

​Być może twoje dziecko nie lubi chodzić w ubraniu, a niektóre materiały powodują u niego dyskomfort. Może...

Czytaj dalej