Skuteczne metody antykoncepcji

Skuteczność metod antykoncepcji zależy przede wszystkim do zastosowanych w środkach antykoncepcyjnych środków przeciwdziałających zajściu w ciążę. Metody antykoncepcji generalnie dzielone są na chemiczne, mechaniczne oraz hormonalne. Antykoncepcja chemiczna polega przede wszystkim na paraliżowaniu plemników. W metodach takich stosowane są środki plemnikobójcze. Mogą ona być stosowane w postaci kremów lub globulek.

Środek zawarty w takich środkach ma na celu przede wszystkim zapewnić zablokowanie możliwości dostania się plemników do komórek jajowych. Metoda oparta na środkach plemnikobójczych opiera się przede wszystkim na ograniczeniu żywotności plemników. Same plemniki nie są uszkadzane w zakresie przenoszonego materiału genetycznego. Przy tej metodzie atutem jest przede wszystkim to, że można ją zastosować tuż przed stosunek. Do minusów tej metody można zaliczyć przede wszystkim możliwość odczuwania uczucia pieczenia. Zdarza się również występowanie objawów stanów zapalnych.

Metody hormonalne powodują brak miejscowych, negatywnych objawów. Do popularnych metod hormonalnych zaliczyć można między innymi implanty antykoncepcyjne, które samodzielnie wydzielają do organizmu hormony,

których celem jest przeciwdziałanie dostaniu się plemników do jajowodów poprzez zagęszczenie śluzu szyjki macicy. Dodatkowo implanty zapewniają zabezpieczenie przed zagnieżdżeniem się jajeczka. W Polsce nie jest to na razie popularna metoda, co wynika przede wszystkim z małej liczby klinik wykonujących zabieg wszczepiania implantów. Innym problemem jest cena samego zabiegu, która jest dość wysoka. Jednocześnie implanty trzeba wymieniać, co pewien czas, ale w dłuższym okresie czasu metoda implantów antykoncepcyjnych jest korzystna finansowo.

 

 

Zobacz także

Specjalista kardiolog

Zdrowie to niezwykle ważny aspekt naszego życia. W sumie to można się pokusić o stwierdzenie, że bez zdrowia nie...

Czytaj dalej

Czy integracja sensoryczna twojego dziecka nie odbiega od normy?

​Być może twoje dziecko nie lubi chodzić w ubraniu, a niektóre materiały powodują u niego dyskomfort. Może...

Czytaj dalej